| Contact us or come into our store for low monthly payment options | Apply |
At Darrell’s Music Hall, we offer a wide selection of New Acoustic Grand and Upright Pianos from Yamaha and Seiler. Models comes in a mix of finishes and come in all sizes - A Grand Piano is the ultimate instrument as well as the most beautiful piece of furniture needed to complement the decor of any room, or the centerpiece on the concert stage. What’s more, we also offer Yamaha Clavinova and Hybrids pianos. Shop in our store, or enjoy the convenience of online shopping. Here at Darrell’s Music Hall we offer the highest quality pianos rodycrt at the guaranteed best price on all brands we carry.
|
This Eduard Seiler baby grand offers big sound at small dimensions. Conceived for home use, the ED-168 allows you to enjoy the playing comfort and dynamic sound of a full-size concert grand every time you sit down to play, practice, or compose. Whether you are a professional pianist or an ambitious amateur, you will love your ED-168.
|
|
|
| Weight | 650 lbs |
|---|---|
| Height | 40 1/2" |
| Width | 59" |
| Cabinet length | 5' 5 1/8" |
| Pinblock | 20 Ply |
| Tuning Pins | Nickel Plated Cut threads, German Rod Steel |
| Hammers | Finest Quality German Felt, Abel, "T" Wired |
| Action | Renner, Hornbeam Rail |
| Soundboard | Winter Cut White Spruce, Solid Spruce, “Membrator” System |
| Soundboard Area | 1844 sq. in. |
| Ribs | White Spruce, Pre-curved, Notched to inner rim |
| No.# 1 Bass String | 50 1/2" |

