| Contact us or come into our store for low monthly payment options | Apply |
At Darrell’s Music Hall, we offer a wide selection of New Acoustic Grand and Upright Pianos from Yamaha and Seiler. Models comes in a mix of finishes and come in all sizes - A Grand Piano is the ultimate instrument as well as the most beautiful piece of furniture needed to complement the decor of any room, or the centerpiece on the concert stage. What’s more, we also offer Yamaha Clavinova and Hybrids pianos. Shop in our store, or enjoy the convenience of online shopping. Here at Darrell’s Music Hall we offer the highest quality pianos rodycrt at the guaranteed best price on all brands we carry.
|
The Johannes Seiler GS-175 combines a scale specially developed by Seiler with a design that features exceptional string length and soundboard area for the size of the piano. The result is a slightly smaller grand that sounds larger than it is, requiring no compromise in performance or artistry.
|
|
|
| Weight | 794 lbs |
|---|---|
| Depth | 5' 9" |
| Width | 60 1/5" |
| Height | 40 1/2" |
| Pinblock | 10 Ply |
| Pinblock Material | Cross-laminated, American hard maple |
| Tuning Pins | Nickel plated, Cut thread |
| Hammer felt | Premium grade, German felt, " Wired |
| Action Wood | Winter cut maple |
| Action | Premium, Aluminum |
| Soundboard Material | AA Solid Spruce |
| Soundboard Area | 2056 sq. in. |
| Ribs | White Spruce, Pre-curved, Notched to inner rim |
| Bridge material | Vertically Laminated, Beech, Beech/Maple Cap |
| Music Wire | Roslau-Germany |
| No.# 1 Bass String | 50 4/5" |

