| Contact us or come into our store for low monthly payment options | Apply |
At Darrell’s Music Hall, we offer a wide selection of New Acoustic Grand and Upright Pianos from Yamaha and Seiler. Models comes in a mix of finishes and come in all sizes - A Grand Piano is the ultimate instrument as well as the most beautiful piece of furniture needed to complement the decor of any room, or the centerpiece on the concert stage. What’s more, we also offer Yamaha Clavinova and Hybrids pianos. Shop in our store, or enjoy the convenience of online shopping. Here at Darrell’s Music Hall we offer the highest quality pianos rodycrt at the guaranteed best price on all brands we carry.
|
With a design specially chosen by the Seiler team, the Johannes Seiler GS-160 has a wide tail that is able to utilize every bit of the size of the piano to get maximum string length and maximum area of the soundboard. This produces a larger-than-expected sound that is of the purest quality, making it suitable for the home or concert hall. The specially designed art case piano, GS-160LN, is patterned after the best-selling art case piano made in Germany, the SE-186 Louvre.
|
|
|
| Weight | 617 lbs |
|---|---|
| Depth | 5' 2 1/4" |
| Width | 59 1/2" |
| Height | 40 1/2" |
| Pinblock | 11 Ply |
| Pinblock Material | Cross-laminated, American hard maple |
| Tuning Pins | Nickel plated, Cut thread |
| Hammer felt | Premium grade, German felt, "T" Wired |
| Action | Premium, Aluminum |
| Soundboard Material | AA Solid Spruce |
| Soundboard Area | 1740 sq. in. |
| Ribs | White Spruce, Pre-curved, Notched to inner rim |
| Bridge material | Vertically Laminated, Beech, Beech/Maple Cap |
| Music Wire | Roslau-Germany |
| No.# 1 Bass String | 44 3/10" |

