| Contact us or come into our store for low monthly payment options | Apply |
At Darrell’s Music Hall, we offer a wide selection of New Acoustic Grand and Upright Pianos from Yamaha and Seiler. Models comes in a mix of finishes and come in all sizes - A Grand Piano is the ultimate instrument as well as the most beautiful piece of furniture needed to complement the decor of any room, or the centerpiece on the concert stage. What’s more, we also offer Yamaha Clavinova and Hybrids pianos. Shop in our store, or enjoy the convenience of online shopping. Here at Darrell’s Music Hall we offer the highest quality pianos rodycrt at the guaranteed best price on all brands we carry.
Welcome To Our New Piano Gallery. Have product questions? Where here to help, please Contact Us!
Seiler Upright Pianos
ED-132
Acoustic Pianos
|
Be it in your living room or in a concert hall, it is the quality of sound that makes music truly live. Like all Eduard Seiler instruments, the ED-132 and ED-126 offer you a passionate combination of elegant design and technological superiority that offer an advanced piano-playing experience and give you the rich and irresistible sound only the finest instruments can create.
|
Close
|
|
Visiting our store to meet us face to face and see, hear, and feel these instruments is important and often provides just the feedback you need for reassurance, and confidence in the instrument – and us! You will find our inventory very well prepared – tuned, regulated, voiced to a very high level. Most large purchases are best done in person and pianos are no exception. We want you to be confident in your choice of piano and piano dealer!
Financing
Overview
Be it in your living room or in a concert hall, it is the quality of sound that makes music truly live. Like all Eduard Seiler instruments, the ED-132 and ED-126 offer you a passionate combination of elegant design and technological superiority that offer an advanced piano-playing experience and give you the rich and irresistible sound only the finest instruments can create.
Specs
| Weight | 579 lbs |
|---|---|
| Depth | 25 3/5" |
| Width | 58 1/4" |
| Height | 52" |
| Pinblock | 20 Ply |
| Pinblock Material | Cross-laminated European Beech |
| Tuning Pins | Nickel plated, Cut thread |
| Hammer felt | Abel, Double coated, T-wired |

