| Contact us or come into our store for low monthly payment options | Apply |
At Darrell’s Music Hall, we offer a wide selection of New Acoustic Grand and Upright Pianos from Yamaha and Seiler. Models comes in a mix of finishes and come in all sizes - A Grand Piano is the ultimate instrument as well as the most beautiful piece of furniture needed to complement the decor of any room, or the centerpiece on the concert stage. What’s more, we also offer Yamaha Clavinova and Hybrids pianos. Shop in our store, or enjoy the convenience of online shopping. Here at Darrell’s Music Hall we offer the highest quality pianos rodycrt at the guaranteed best price on all brands we carry.
|
Be it in your living room or in a concert hall, it is the quality of sound that makes music truly live. Like all Eduard Seiler instruments, the ED-132 and ED-126 offer you a passionate combination of elegant design and technological superiority that offer an advanced piano-playing experience and give you the rich and irresistible sound only the finest instruments can create.
|
|
|
| Weight | 548 lbs |
|---|---|
| Depth | 25 3/4" |
| Width | 58 1/4" |
| Height | 49 3/4" |
| Pinblock | 20 Ply |
| Pinblock Material | Cross-laminated European Beech |
| Tuning Pins | Nickel plated Cut thread |
| Hammer felt | Abel Double coated T-wired |
| Action | Premium Hornbeam action rail |
| Soundboard/ Material | Select White Spruce Solid Tapered |
| Soundboard Area | 2163 sq in. |
| Ribs | White Spruce Pre-curved Notched to liner |
| Music Wire | Roslau-Germany |

