| Contact us or come into our store for low monthly payment options | Apply |
At Darrell’s Music Hall, we offer a wide selection of New Acoustic Grand and Upright Pianos from Yamaha and Seiler. Models comes in a mix of finishes and come in all sizes - A Grand Piano is the ultimate instrument as well as the most beautiful piece of furniture needed to complement the decor of any room, or the centerpiece on the concert stage. What’s more, we also offer Yamaha Clavinova and Hybrids pianos. Shop in our store, or enjoy the convenience of online shopping. Here at Darrell’s Music Hall we offer the highest quality pianos rodycrt at the guaranteed best price on all brands we carry.
|
The GS-122 brings all the best Johannes Seiler qualities - superior sound, meticulous design, and outstanding construction - together into a traditional, professional upright 48 1/2" piano. The result is an affordable upright that meets the highest standards of any pianist.
|
|
|
| Weight | 496 lbs |
|---|---|
| Depth | 23 7/8" |
| Width | 59" |
| Height | 48" |
| Soundboard Material | Core White Spruce |
| Soundboard Area | 1937 sq. in. |
| Ribs | Spruce-notched to the soundboard liner |
| Pinblock | 9 Ply |
| Pinblock Material | Cross-laminated Hard Maple |
| Tuning Pins | Nickel Plated Cut Thread |
| Hammer felt | Premium German wool |
| Music Wire | Roslau — Germany |
| No.# 1 Bass String | 48-3/4" |

