| Contact us or come into our store for low monthly payment options | Apply |
At Darrell’s Music Hall, we offer a wide selection of New Acoustic Grand and Upright Pianos from Yamaha and Seiler. Models comes in a mix of finishes and come in all sizes - A Grand Piano is the ultimate instrument as well as the most beautiful piece of furniture needed to complement the decor of any room, or the centerpiece on the concert stage. What’s more, we also offer Yamaha Clavinova and Hybrids pianos. Shop in our store, or enjoy the convenience of online shopping. Here at Darrell’s Music Hall we offer the highest quality pianos rodycrt at the guaranteed best price on all brands we carry.
|
Not just a smaller version of our other Johannes Seiler upright, the GS-116N features a handsome contemporary cabinet reminiscent of the German made SE-116 Implus Trend Line model, which was developed strictly for this piano. It is a stylish addition to any home, bringing beauty of sound as well as design.
|
|
|
| Weight | 456 lbs |
|---|---|
| Depth | 21 3/4" |
| Width | 57 7/8" |
| Height | 45 1/2 |
| Pinblock | 9 Ply |
| Pinblock Material | Cross laminated, Hard Maple |
| Tuning Pins | Nickel Plated, Cut Thread |
| Hammer felt | Premium German wool |
| Soundboard Material | Core White Spruce |
| Soundboard Area | 1906 sq. in. |
| Ribs | Spruce- notched to the soundboard liner |
| Music Wire | Roslau — Germany |

