| Contact us or come into our store for low monthly payment options | Apply |
At Darrell’s Music Hall, we offer a wide selection of New Acoustic Grand and Upright Pianos from Yamaha and Seiler. Models comes in a mix of finishes and come in all sizes - A Grand Piano is the ultimate instrument as well as the most beautiful piece of furniture needed to complement the decor of any room, or the centerpiece on the concert stage. What’s more, we also offer Yamaha Clavinova and Hybrids pianos. Shop in our store, or enjoy the convenience of online shopping. Here at Darrell’s Music Hall we offer the highest quality pianos rodycrt at the guaranteed best price on all brands we carry.
|
Quality speaks for itself - there is not much to add. But if we say a few words about our Console uprights, it is only because we would like to invite you to play them for yourself and discover their formal and musical qualities. You are in for an experience which is certain to thrill you.
|
|
|
| Height | 52" |
|---|---|
| Width | 58 1/4" |
| Depth | 25 3/5" |
| Weight | 584 lbs. |
| Soundboard Material | Bavarian White Spruce |
| Soundboard Area | 2216 |
| Ribs | Bavarian spruce- notched to the soundboard liner |
| Pinblock | 20 Ply |
| Pinblock Material | Cross-laminated Beech |
| Tuning Pins | Nickel Plated Cut Thread |
| Action | Renner |
| Music Wire | Roslau — Germany |
| No.# 1 Bass String | 50 2/5" |

