| Contact us or come into our store for low monthly payment options | Apply |
At Darrell’s Music Hall, we offer a wide selection of New Acoustic Grand and Upright Pianos from Yamaha and Seiler. Models comes in a mix of finishes and come in all sizes - A Grand Piano is the ultimate instrument as well as the most beautiful piece of furniture needed to complement the decor of any room, or the centerpiece on the concert stage. What’s more, we also offer Yamaha Clavinova and Hybrids pianos. Shop in our store, or enjoy the convenience of online shopping. Here at Darrell’s Music Hall we offer the highest quality pianos rodycrt at the guaranteed best price on all brands we carry.
|
Our SE-122 and SE-116 Primus models represent unrivalled value for their cost. By offering an unsurpassed price/performance ratio in their class, both allow entry into the top tier of European instruments while rigorously satisfying the high standards of the "RAL Quality Seal for German Pianos," which leaves no room for compromises. In this way we are able to make Seiler’s wholehearted commitment to the European philosophy of sound, to which we have felt closely bound since our company was founded in 1849, available to everyone.
|
|
|
| Height | 48" |
|---|---|
| Width | 59" |
| Depth | 23 7/8" |
| Soundboard Material | Bavarian White Spruce |
| Soundboard Area | 2139 |
| Ribs | Bavarian spruce- notched to the soundboard liner |
| Pinblock | 23 Ply |
| Pinblock Material | Cross-laminated Beech |
| Tuning Pins | Nickel plated Cut thread |
| Hammer felt | Abel |
| Action | Renner |
| Music Wire | Roslau-Germany |
| No.# 1 Bass String | 49 2/5" |

